Diabolik

6. února 2018 v 18:05 | TheGreyMouse |  Recenze
Název: Diabolik
Autor: S. J. Kincaidová
Žánr: Sci-fi, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Anotace:
Od malička jsou na sebe napojené. Jsou jako sestry. Nemesis by pro Sidonii, dceru galaktického senátora, udělala cokoliv. Je nemilosrdná, neporazitelná, oddaná a je diabolik. Stroj bez emocí a schopnosti citu. Bytost, jejíž existence má jediný smysl: zabíjet či zemřít pro tu, jejíž život má ochraňovat. Když je Sidoniin otec odsouzen a Sidoniie povolána na galaktický dvůr, je jisté, že jí hrozí smrt. Pro Nemesis tak existuje jediná možnost. Odjet na dvůr místo Sidonie.

Pokud jste knihu ještě nečetli, nebojte, recenze je bez spoilerů.

Ano, já vím. Psát recenzi na Diabolika teď je jako jít s křížkem na hřbitov týden po funusu. Jenže já se ke knize dřív nedostala. A když jsem jí neměla přečtenou, nemohla jsem psát recenzi, že?
Na začátek bych chtěla říct, že se mi kniha opravdu líbila. Možná je to tím, že sci-fi nečtu až tak často, ale svět mi přišel opravdu originální a propracovaný. Zvlášť zajímavé bylo dělení lidí dle toho, zda žijí na planetě, nebo ve vesmírné lodi.
Stejně tak mě překvapila hlavní hrdinka, Nemesis. Ano, na první pohled opravdu je nemilosrdná, krutá a tak dále, jak o ní píšou v anotaci, ale na druhý...není. Diabolici jsou humanoidní stvoření, napůl roboti, a necítí jinou emoci než lásku ke svému pánovi. Jak se ale zdá, nic není jen tak jednoznačné. Sidonie, osoba, kterou má Nemesis chránit i za cenu vlastního života, mi nijak nepřirostla k srdci, ale ani mi v knize vyloženě nevadila. Takový ten typ postavy, o kterém jsem věděla jen proto, že má spojitost s hlavní hrdinkou. I některé další postavy byly velmi pěkně propracované, i když ve většině případů jsem snadno předvídala jejich další činy.
Od samotného děje jsem očekávala něco opravdu jiného. Přestože mě lehce zklamal směr, kterým se po nějaké době začal příběh ubírat, celou knihu jsem se dobře bavila. Akce byla rovnoměrně rozložená po celé vyprávění a nenarazila jsem na žádná hluchá místa, kde by se nic zajímavého nedělo. Autorčin styl psaní mi sedl, možná bych dokonce uvítala detailnější popis vesmírných lodí. Největší problém, který jsem s knihou měla, byla přemíra rozebírání vztahů a jejich předvídatelnost. Snad proto se v příběhu našla jen jediná situace, kdy jsem byla zaskočená zvratem událostí. Samotný závěr knihy mi přišel tak nějak . . . náhlý.
Přes to, kolik jsem teď vyjmenovala chyb, kniha rozhodně patří mezi to lepší, co jsem za posledních několik měsíců četla. A pokud jste Diabolika ještě nečetli a máte náladu na pohádku o citech, vztazích a základech lidskosti, rozhodně neváhejte!
8/10
Výsledek obrázku pro diabolik
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Moje wattpad přezdívka: Heslok
Moje pinterest jméno: Verča (jak jinak:D)